Dezinformácie v kauze Gorila

Autor: František Wágner | 13.1.2017 o 17:41 | Karma článku: 8,70 | Prečítané:  1912x

Reakcia na výroky pánov Kaliňáka, Gašpara a Gajdoša k vyšetrovaniu kauzy Gorila. Krátko k veci a k tomu, ako by bolo vhodné ďalej postupovať.


Médiami prebiehajú informácie o kauze Gorila. Už samotné vyjadrenia najvyšších predstaviteľov polície (Gašpar) a aj ministerstva vnútra (Kaliňák), poukazujú na tú skutočnosť, že kauza je pre nich veľmi citlivá vec a poukazujú aj na to, že sú k veci zaujatí. 

K veci uvádzam:
Minister vnútra a policajný prezident, by sa nemali vôbec k veci vyjadrovať a upozorňujem, že k predmetnej veci, títo páni, by nemali ani nič vedieť - nie sú orgánmi činnými v trestnom konaní a k tejto veci nemajú žiadny vzťah (nie sú svedkovia, podozriví, páchatelia, obvinení, znalci a pod.). To, že disponujú informáciami z trestného konania v kauze “Gorila” len poukazuje na fakt, že vyšetrovanie nie je nezávislé. V tomto štádiu trestného konania je vyšetrovanie neverejné a týka sa len osôb, ktoré s trestným konaním priamo súvisia. Orgánmi činnými v trestnom konaní, sú v tomto prípade Úrad špeciálnej prokuratúry (dozor vykonáva prokurátor Kováčik) a policajti špeciálneho vyšetrovacieho tímu, ktorí sú v tomto konaní podriadení Kováčikovi a nie Gašparovi a už vôbec nie Kaliňákovi.

Ex-vyšetrovateľ Gajdoš poukázal na ovplyvňovanie vyšetrovania, na nečinnosť prokurátora Kováčika. Už len tieto vyjadrenia, sú natoľko závažné, že by sa mali začať vyšetrovať. Otázka je, kým? Samotným Kováčikom a jeho úradom? 
Generálnou prokuratúrou, ktorá taktiež vzbudzuje pochybnosti o svojej nezávislosti? Ak p. Gajdoš tvrdí, že spis Gorila je autentický, ak tvrdí, že existuje podozrenie z korupcie, len je ju ťažké preukázať, lebo je krytá obchodnou spoluprácou, tak takéto tvrdenie neobstojí. 
Nadobudnutie majetku z korupcie, ktoré je “akože legalizované” obchodnou zmluvou medzi firmami (Malchárek, Arpáš a pod.) sa dá preukazovať a aj efektívne dokazovať. Je len potrebné, aby vyšetrovatelia a prokurátor mali vôľu vyšetrovať, dokazovať, boli dôslední a mali pri tom “voľné ruky”. Príklad, ak existuje zmluva medzi firmou Penty a firmou Malchárka/Arpáša, tak sa v rámci dokazovania treba zamerať na to, či zmluva je/nie je fiktívna, ako sa to napr. dokazuje pri daňových podvodoch (tam predsa taktiež sú všetky doklady v poriadku, len obchod neprebehol fakticky). Zamerať sa treba, či firma vie predmet zmluvy zabezpečiť v rozsahu v akom sa deklaruje obchod, predmet podnikania, kto reálne realizoval obchod, technické, personálne, odborné zabezpečenie plnenia obchodu, samotná cenotvorba obchodu a pod. Existuje veľa technik, foriem a spôsobov ako sa dá preukázať, či obchod je reálny, alebo fiktívny a kryje len formálne finančnú transakciu. 

Špeciálny prokurátor Kováčik je zo zákona zodpovedný za vyšetrovanie kauzy Gorila. Vykonáva dozor a je jeho povinnosťou viesť trestné stíhanie tak, aby nedochádzalo k prieťahom a bolo efektívne a aby sa spoľahlivo preverili všetky tvrdenia a skutočnosti.  Ak tomu tak nie je, čo už potvrdil významný svedok p. Gajdoš, a vzhľadom na postavenie Generálnej prokuratúry k veci, každé rozhodnutie Kováčika v tejto kauze, by mal na návrh, preskúmať Ústavný súd, či je v súlade s právnym poriadkom a ústavnými princípmi SR. Ústavný súd nemôže zasahovať vo veci, ale v prípade nesúladu, má právomoc rozhodnutia zrušiť. Toto je však už úloha poslancov NRSR a prezidenta. Neverím, že podnet by podala Vláda, alebo Generálny prokurátor.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?